لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

در این مقاله می خواهیم در خصوص موارد مختلف لابیاپلاستی و جراحی زیبایی واژن صحبت کنیم و بیان کنیم که آیا تاریخچه جراحی زیبایی واژن اصلا جدید است یا از سالهای پیش بوده و یا تاریخچه ای دارد ، بهتر است بدانید که حدود ۴۵ سال پیش دکتر جیم برت که از ایالت اوهایو جراحی می کرد ، کتابی را شروع به نوشتن کرد بنام کتاب جراحی عشق ، که برای اولین بار به شکل علمی چاپ و انتشار پیدا کرد ، دکتر جیم برت جراحی زیبایی زنان بودند که جراحی واژن را شامل لابیاپلاستی ، تنگ کردن واژن ، سفید کردن واژن را انجام می دادند .

تاریخچه لابیاپلاستی

در این کتاب ایشان انواع جراحی واژن (انواع جراحی واژینوپلاستی ) و هودکتومی را بیان کردند ، ایشان کم کم به پزشک عشق معروف شدند ، به تدریج در سالهای بعد ژورنال اروپایی زنان ، یکسری مقالاتی را به چاپ رساند که در مواردی در کشورهای مختلف اروپایی ، جراحی زیبایی واژن انجام شد ، در مواردی که درمان سرطان ها و تومورها و به هر دلیل ضربه ، یا شخص دچار کیست های مختلف می شود و یا مواردی که سبب تغییر شکل لابیاها می شود ، شامل مواردی بودن که سبب جراحی واژن می شدند ، اما جراحی زیبایی واژن محسوب نمی شدند ، در سال ۱۹۷۸ در کشورهای مختلف جراحی های بر روی لابیامینورهای که بزرگتر از حد معمول بودند انجام می شد ، پس از آن به تدریج در سایر کشورها جراحی لابیاپلاستی انجام شد .

لابیاپلاستی
بسیاری از بانوان به جراحی زیبایی واژن علاقه دارند ، هر روز هم به طرفداران جراحی زیبایی واژن افزوده می شود ، مهم ترین انجمنی که درخصوص جراحی زیبایی واژن وجود دارد ، سازمان ASOJ می باشد که کالج آمریکایی می باشد که هم در خصوص بارداری و مشکلات زنان را بررسی می کنند .
چرا تقاضای جراحی زیبایی واژن به خصوص لابیاپلاستی روز به روز بیشتر می شود ؟
دکتر بهمن پور بیان می کنند که خیلی از اشخاص مشکلاتی را که داشتند ، احساس نمی کردند یا ابراز نمی کردند ، برخی از بانوان احساس می کردند که دستگاه تناسلی آنها به دلایل مختلف نیاز به تغییر دارد ، اما از بیان این موضوع اجتناب می کردند .
جراحی زیبایی واژن را به طور کامل بخواهیم ، تقسیم بندی کنیم ، تشکیل شده از موست پلاستی ، واژینوپلاستی ، لابیاپلاستی ، g spat ، کیلوترا ، هر کدام این ها اگر به شکل تک تک انجام شود یا مجموعه این ها انجام شود ، جراح می تواند یکسری روش های ابداعی را بر اساس سلیقه خودش و دانشی که دارد به این جراحی ها اضافه می کند .
جراحی زیبایی واژن و جراحی درمانی کاملا متفاوت می باشند ، شخص برای انجام این جراحی ها باید یک علم پایه را داشته باشد .
برخی از جراحی ها ، جراحی ماژول هستند ، در واقع این جراحی ها هم میزان خونریزی بیمار و هم میزان خطر در بیمار بسیار بیشتر است ، برخی دیگر از جراحی ها ماینور هستند به این دلیل به آنها جراحی ماینور می گویند که خونریزی کمتر است ، آمبولی در آنها وجود ندارد و خوشبختانه بیماری های جراحی زیبایی زنان در واقع جراحی ماینور حساب می شوند که میزان خونریزی بسیار کم است ، بیمار اگر چندین جراحی را انجام دهد خون بسیاری را از دست نمی دهد ، قبل از انجام جراحی زیبایی واژن باید یک سری آزمایشات را از قبل انجام دهد .

آزمایشات قبل از لابیاپلاستی

طبق آخرین کتاب های جراحی زنان ، برای خانم های زیر ۴۰ سال هیچ آزمایشی جز آزمایش CBC که برای تعیین هموگلوبین تعیین کننده کم خونی است ، بیماری که می خواهد جراحی زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی را انجام دهد باید هموگلوبین آن بالاتر از ۱۰ باشد می تواند جراحی زیبایی واژن را انجام دهد ، بیمارانی هستند که مرتبط بیان می کنند که دچار کم خونی هستند و آیا این آزمایش را می توانند انجام دهند یا خیر طبق کل کتابهای جراحی دنیا هموگلوبین بالاتر از ۱۰ کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی واژن است ، اما اگر هموگلوبین کمتر از ۱۰ باشد ، شخص نمی تواند جراحی زیبایی واژن را انجام دهد ، تست انعقادی بیمار هم باید نرمال باشد .
بانوان باید از نظر دیابت و مشکلات کلیوی و برخی دیگر از هورمون ها بررسی شوند ، در صورتی که مشکل خاصی نداشته باشند می توانند جراحی زیبایی واژن را انجام دهند .
در صورتی که بانوان سن کمتر از ۴۰ سال را داشته باشند و خودشان دیابت را گزارش نکنند ، نیازی به انجام تست دیابت نمی باشد .
اگر شخص سابقه بیماری تیروئید داشته باشد ، باید یکبار دیگر قبل از جراحی این تست را انجام دهد ، به همین دلیل ویزیت اولیه قبل از جراحی زیبایی واژن بسیار مهم می باشد ، در این ویزیت اولیه کاملا باید وقت گذاشته شود ، سوالاتی که جراح می پرسد و پاسخ های را که بیمار به این سوالات می دهد بسیار مهم می باشد ، با توجه به این سوالات است که جراح تعیین می کند که نیاز به انجام آزمایشات دیگری هست یا نه
دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که انجام این آزمایشات برای هر شخص متفاوت است ، به عنوان مثال خانمی که بیان می کند که دچار عفونت مکرر است در طول سال ، جراح برای این شخص حتما باید یکسری تست متفاوت را انجام دهد ، سپس به انجام تست لابیاپلاستی یا سایر جراحی زیبایی واژن بپردازد با کمک این تست ها است که می تواند تشخیص دهد که علت های عفونت چی بوده است و آیا این عفونت ها بر جراحی تاثیر گذار است یا خیر

بررسی از نظر قلب و عروق

اگر بیمار سابقه ای از بیماری های قلبی و یا عروقی ، یا نارسای های از نظر تنفسی ، مشکلات تنفسی و آسم دارد باید تست های مخصوص خود را انجام دهد ، البته اگر شخص زیر ۴۰ سال باشد و هیچ یک از این مشکلات را بیان نکنند نیاز به انجام تست خاصی نمی باشد ، اما اگر شخص بالای ۴۰ سال دارد و در زمان جراحی نیاز است که بیهوش شود حتما باید یک نوار قلب را انجام دهد و یک مشاور قلب را انجام دهد .

آمادگی های قبل از جراحی زیبایی واژن

  • قبل از جراحی باید شخص رعایت بهداشت را انجام دهد
  • استحمام قبل از لابیاپلاستی الزامی است
  • شیو کردن قبل از جراحی زیبایی واژن

در گذشته جراح زیبایی زنان ، ناحیه واژن شیو می کردند ، زیرا این دیدگاه داشتند که به محل جراحی کمک می کند ، امروزه ثابت شده است که نباید ناحیه واژن شب قبل از جراحی شیو شود ، علت آن هم این است که تیپی که کشیده می شود ، یکسری باکتری های مفید پوست که در همه جای بدن وجود دارد ، در ناحیه دستگاه تناسلی پخش می شود و زمانی که عمل زیبایی واژن انجام می شود ، باکتریها به آن ناحیه ورود می کنند و احتمال عفونت پس از جراحی زیبایی واژن در شخص بالا می رود به همین دلیل است که شیو کردن یک روز قبل از جراحی زیبایی واژن توصیه نمی شود .

استحمام روز جراحی

به بیمار توصیه می شود که حتما روز جراحی استحمام نماید زیرا شست و شو با یک شامپو یا شوینده باعث می شود که تعداد کلونیکتون های روی پوست کم شود .
در روز جراحی ، جراح زیبایی زنان با یکسری مواد خاص تمیز می نماید تا عفونت پس از جراحی بروز نکند در نتیجه شیو کردن دستگاه تناسلی روز قبل از عمل نه تنها کمکی نمی کند بلکه سبب افزایش احتمال عفونت پس از جراحی خواهد شد .
اگر شیوی نیاز باشد به دلیل اینکه جلوی دید جراح گرفته است ، جراح در اتاق عمل خودش انجام می دهد .
آنتی بیوتیک های قبل از جراحی زیبایی واژن
در گذشته جراح زیبایی زنان و یا اساتید جراحی زیبایی واژن توصیه می کردند که از آنتی بیوتیک های مختلفی قبل از جراحی استفاده شود ، اما امروزه این کار توصیه نمی شود بلکه استفاده از یک آنتی بیوتیک تک دوز قبل از لابیاپلاستی یا هر جراحی زیبایی دستگاه تناسلی کافی است .
این آنتی بیوتیک بر اساس وسعت ناحیه تناسلی و نوع جراحی که انجام می شود ، جراح انتخاب می کند که بیمار چه داروی را مصرف نماید .

کاندید مناسب لابیاپلاستی

بانوان جوان و میانسالی که از سلامت نسبی برخوردار هستند و از ظاهر لابیای خود شاکی هستند و رضایت ندارند، اصولا برای جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی خود بیمار باید نیازمند و یا تقاضای جراحی را داشته باشد .
شخص باید حتما به سن بلوغ رسیده باشد ، پس از سن بلوغ می توان لابیاپلاستی را انجام داد ، زیرا رشد نهایی باید در شخص صورت گرفته باشد تا بتوان این جراحی ها را در آنها انجام داد تا تغییرات لازم را بتوان برای او انجام داد .
جراحی های زیبایی هیچ گونه منافتی با زایمان و باروری ندارد ، جراحی زیبایی واژن و یا لابیاپلاستی هیچ گونه اثراتی بر روی تخمدان و لوله ها ندارد ولی ترجیحا بسیاری از بانوان تمایل دارند که همزمان با زایمان و سزارین این جراحی صورت بگیرد ، متاسفانه بسیاری از متخصص زنان این کار را انجام می دهند ، اما دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان این کار را توصیه نمی کنند زیرا بافت های واژن در دوران بارداری مانند سایر اجزای بدن متورم است ، لابیاها نیز متورم است که با انجام لابیاپلاستی و یا جراحی زیبایی واژن خونریزی شخص بسیار می باشد و ممکن است شخص با هماتوم روبرو شود که قابل کنترل نباشد .
افرادی که بیماری نقص ایمنی دارند و یا به هر دلیلی داروهای مصرف می کنند باید بررسی شوند و در صورت تایید جراح لابیاپلاستی و یا جراحی زیبایی واژن را انجام دهند ، در اشخاصی که آسپرین مصرف می کنند ، باید از یک هفته قبل مصرف این دارو در آنها قطع گردد ، زیرا اثر این دارو بر پلاکت ها تا ۷ روز باقی می ماند .
داروهای که انعقاد خون را دچار مشکل می کنند ، باید در زمان خاصی که جراح تعیین می کند مصرف آنها قطع گردد ، برخی از آنها باید از ۷۲ ساعت قبل از عمل و برخی دیگر از آنها از یک روز قبل باید جراحی لابیاپلاستی باید قطع گردند .
ویتامین E و یکسری مواد گیاهی قبل از لابیاپلاستی باید قطع گردند ، زیرا همگی این موارد سبب اختلال در انعقاد خون را سبب می شوند .
داروهای مانند کورتن یا برخی از داروها را که اشخاصی که روماتیسم دارند ، یا به هر دلیلی شخص دارای بیماری های پوستی یا هر دلیلی دیگری شخص از داروها کورتن استفاده می کند ، باید تا حد ممکن مصرف این داروها کاهش یابد ، ارج جراح این است که این داروها قطع گردد و داروهای جایگزین به جای آنها استفاده شود .
فشار خون و بیماری های کلیوی از دیگر مورادی است که حتما قبل از جراحی لابیاپلاستی باید بررسی شود ، زیرا ممکن است شخص نیاز به یکسری اقداماتی داشته باشد که روی شخص اثر می گذارد .
حداقل ۶ هفته طول می کشد تا رحم واژن ، لابیاها وپوست ناحیه لابیاها به حالت نرمال بازگردد ، بنابراین دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان توصیه می کند که حداقل ش هفته پس از زایمان و یا سزارین به انجام لابیاپلاستی و یا هر یک از جراحی های زیبایی واژن بپردازید .

همزمان با لابیاپلاستی چه جراحی های را می توان انجام داد ؟

کلیه جراحی های زیبایی که در بخش دستگاه تناسلی انجام می شود و لابیاپلاستی به دلیل اینکه که کم خطر است را می توان همزمان با هم انجام داد که عبارتند از واژینوپلاستی ، تزریق چربی به واژن ، تنگ کردن واژن ، سفید کردن واژن و…

تعداد جلسات لابیاپلاستی

لابیاپلاستی در یک جلسه انجام می شود ، ولی جراحی بافت نرم را اگر جراح ، جراحی نموده باشد ، تعداد جلسات بسته به پاسخ بدن به عمل دارد ، برای مثال در جراحی بینی گوشتی نسبت به جراحی بینی استخوانی ، مدت زمان بهبودی و کاهش تورم بینی طولانی تر است ، علت این امر هم دستکاری بیشتر بافت نرم بینی است ، در عمل زیبایی لابیاها هم بدین شکل است ، اگر بافت نرم جراحی گردد پاسخ بدن هر شخص به بهبودی متفاوت است ، کلا عمل زیبایی لابیاها یک جلسه است ولی به دلیل عروق و غدد لنفاوی متعدد در واژن زیاد است ، نتایج جراحی در هر شخص ممکن است با شخص دیگری بسیار متفاوت باشد و در برخی از اشخاص ممکن است جراحی ترمیمی لابیاها نیاز باشد که انجام شود .
بیشترین علت جراحی ترمیمی لابیاپلاستی به دلیل این است که جراح لابیاپلاستی به یکباره کل لابیاها را خارج کرده است ، که این امر باعث می شود به جای اینکه بیمار جراحی زیبایی لابیا را انجام داده باشد ، گویا ختنه شده است .

شایع ترین علت جراحی ترمیمی لابیاپلاستی

بیشتر اشخاص این سوال را بیان می کنند که شایع ترین علت جراحی ترمیمی لابیاپلاستی چیست ؟ دکتر بهمن پور جراح زیبایی واژن بیان می کنند که جراح به یکباره کل لابیاها را برداشته است در نتیجه به بافت لابیا به طور کلی دچار آسیب شده است و یا دیگر وجود ندارد به همین دلیل شخص برای بازیابی و ترمیم این بخش جراحی ترمیمی لابیاپلاستی را انجام می دهد .

زمان جراحی لابیاپلاستی

برای زمان عمل لابیاپلاستی باید بیان کرد که زمان نرمال و روتین آن یک الی دو ساعت است ، اگر بی حسی موضعی و لوکال استفاده شود ، این کار زمان می برد ، هر چه بافت ناحیه واژن بیشتر باشد ، مدت زمان جراحی لابیاپلاستی بیشتر خواهد بود .
گاهی به دلیل نژادهای آسیایی به دلیل ضخامت خیلی زیاد واژن نیاز به خونگیری و تایم بیشتر برای زمان عمل لابیاپلاستی است .
زمان لابیاپلاستی بسته به سایز لابیا و بافت لابیاها متفاوت است ، حداقل زمان لازم یک ساعت است ، روش جراحی ازدیگر فاکتورهای تاثیر گذار در زمان جراحی است ، زیرا برای عمل لابیاپلاستی روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام زمان خاص خود را نیاز دارد .

داروهای پس از لابیاپلاستی

داروهای پس از لابیاپلاستی مانند سایر جراحی ها از آنتی بیوتیک تک دوز برای پیشگیری از عفونت نیاز است ، در تمام دنیا پس از لابیاپلاستی برای پیشگیری از عفونت لابیاپلاستی از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند ، دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که برای هر شخص بسته به وضعیت بدنی و نوع جراحی داروهای پس از لابیاپلاستی متفاوت است .
مصرف داروهای ضد التهاب را جراح برای بیمار تجویز می کند ، بیماران متاسفانه گاها به دلیل اینکه درد ندارند این داروها را ادامه نمی دهند ، زیرا این دیدگاه را دارند که این داروها مسکن است ، دکتر بهمن پور بیان می کنند ، درسته که این داروها در وحله اول برای تسکین درد هستند اما این داروها برای ضدالتهاب کاربرد دارند و تاثیر زیادی در کاهش ورم بیمار پس از لابیاپلاستی را دارند .
به دلیل اینکه واژن بافت نرم است ، حتما باید داروهای ضد التهابی مصرف گردد تا ورم ناحیه از بین برود .
سایر داروهای که جراح زیبایی واژن تجویز می کند به ترمیم زخم کمک می کنند ، این داروها شامل انواع ویتامین ها و انواع آنتی اکسیدان ها که نقش بسیار مهمی در ترمیم زخم دارند .
بهتر است بدانید که ترمیم زخم در بیست و یک روز اول بسیار مهم هستند ، بنابراین یکسری داروها را پزشک برای بیمار تجویز ی کند که در بدن شخص کمبود آنها وجود نداشته باشد و به ترمیم کمک شایانی بکند .
شخص در چند روز اول پس از جراحی لابیاپلاستی نباید سرپا باشد تا ورم ناحیه کاهش یابد .
از مصرف نمک ، سدیم و املاح زیاد باید خودداری شود ، زیرا جذب آب را بیشتر می کنند ، در نتیجه ورم بیمار بیشتر می شود .

شست و شوی پس از لابیاپلاستی

شست و شوی پس از لابیاپلاستی یکی از موارد مهمی است که باید حتما به بیمار توسط جراح زیبایی واژن آموزش داده شود ، زیرا ترشحات واژن ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی شود که با آموزش شست و شوی پس از لابیاپلاستی می توان از بروز عفونت پیشگیری کرد ، زیرا واژن بالقوه حالت نرم دار دارد و از نور به دور است ، ترمیم زخم در آنها طولانی تر خواهد بود .
خشک نگه داشتن واژن در روزهای اول پس از لابیاپلاستی بسیار الزامی است ، در زمان استحمام و رفتن به دستشویی باید حتما واژن را خشک نمایند .
پس از لابیاپلاستی ترشحات واژن در چند روز اول زیاد است ، در این مواقع پس از شست و شوی واژن باید به شکل کامل خشک کردن صورت بپذیرد .

آیا لابیاپلاستی بر پریود تاثیر گذار است ؟

بهترین زمان لابیاپلاستی

بهترین زمان لابیاپلاستی به دلیل اینکه ما می خواهیم که لابیاها و ناحیه واژن مرطوب نباشد ، بلافاصله پس از اتمام روزهای پس از اتمام سیکل قاعدگی است ، زیرا ۲۱ روز اول ترمیم زخم برای جراح بسیار مهم می باشد ، به همین دلیل اگر کسی پس از اتمام پریود برای عمل زیبایی لابیا مراجعه کند ، حداقل سه هفته پس از عمل واژن از رطوبت خون عاری است .
بهترین زمان لابیاپلاستی بلافاصله پس از اتمام پریود است ، زیرا در هفته های اخر پریود در بانوان افزایش هورمون پروژسترون رخ می دهد ، در بانوان ورم کل بدن رخ می دهد ، نیمه دوم سیکل ورم هر شخص به نسبت خودش بیشتر است ، به دلیل اینکه بانوان ورم پس از جراحی را دوست ندارند ، اوایل سیکل قاعدگی ورم هر شخص کمتر است در نتیجه کم شایانی به مشاهده ورم کمتر پس از عمل می شود .
سندرم پیش از قاعدگی را بسیاری از بانوان و دختران دارند ، در این اشخاص تنش و استرس و ناراحتی افزایش می یابد ، جراحی زیبایی هم به نوعی خودش یک نوع استرس را برای شخص ایجاد می کند ، در نتیجه اگر پیش از زمان قاعدگی این جراحی صورت بپذیرد در این اشخاص ، استرس و تنش قاعدگی با استرس جراحی همزمان می شود و سبب بهم ریختگی شخص می شود .
مراجعه بعد از پریود یک نکته مثبت دیگری دارد که بیانگراین امر است که شخصی که عمل زیبایی لابیا انجام می دهد باردار نیست ، در هفته های اول بارداری ممکن است ، استرس مادر سبب تاثیر بر جنین شود .

استحمام پس از لابیاپلاستی

در مطب دکتر بهمن پور جراحی در شرایط کاملا استریل صورت می گیرد ، در ۲۴ ساعت اول بیمار نیازی به استحمام ندارد ، اگر بیمار روز جراحی استحمام را انجام داده باشد و پوست به دلیل اینکه پاکیزه است و در زمان جراحی پزشک استریل ناحیه را انجام می دهد در نتیجه در ۲۴ ساعت اول نیازی به استحمام نمی باشد .
دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که در ۷۲ ساعت اول شخص نیازی به استحمام ندارد ، بسیاری از بیماران دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان بیان می کنند که اگر ادرار در آن ناحیه ریخته شد ، باید چه کاری انجام دهند که ایشان بیان می کنند که ادرار یک مایع استریل بدن است ، بنابراین نباید نگران باشند ، اشخاص در مواقعی باید نگران باشند که عفونت ادراری دارند، باید سریعا ناحیه را شست و شو دهند زیرا ادرار آنها عفونی است .
اما به دلیل بو ، رنگ و عاداتی که اشخاص دارند ، در صورت ریختن ادرار در ناحیه شست و شو باید با ملایمت انجام شود و بلافاصله خشک شدن ناحیه انجام شود .

رابطه جنسی پس از لابیاپلاستی

یک شکل دقیق و مکتوب در خصوص رابطه جنسی پس از لابیاپلاستی وجود ندارد ، توصیه دکتر بهمن پور جراح زیبایی زنان در خصوص مقاربت جنسی پس از لابیاپلاستی حداقل ۴ تا ۶ هفته پس از لابیاپلاستی است ، زیرا در این مدت زمان تا بخش قابل توجهی ترمی لابیاها صورت می گیرد .
روند ترمیم بین ۳ الی ۶ هفته پس از لابیاپلاستی زمان می برد ، در برخی از اشخاص پاسخ بدن به زخم بسیار سریع است و بهبودی پس از لابیاپلاستی سریع رخ می دهد ، این در حالی است که در سایر اشخاص ترمیم زخم نیاز به مدت زمان بیشتری دارد . بنابراین در برخی از اشخاص ترمیم از یک ماه تا حداکثر دو ماه به طول می انجامد .
در برخی از اشخاص دیگر ممکن است نیاز به بخیه زدن مجدد باشد که این مدت بیشتر هم خواهد شد ، در حالت نرمال برای هر شخص نیاز به سه الی شش هفته زمان است و پس از آن اشخاص می توانند مقاربت جنسی را انجام دهند .

بارداری بعد از لابیاپلاستی

باردار شدن نیاز به تخمدان های سالم، لوله های سالم و رحم و یا حفره آندومتر سالم دارد که در واقع فولیکولی از تخمدان جدا شده و از لوله ها عبور می کند و به حفره رحم می رسد و در آن جا سلول های رویان در آن جایگزین می شود و جفت تشکیل می شود. در ادامه مابقی زمان حاملگی در درون حفره رحم سپری می شود. پس بنابراین ربطی به لابیا ها و واژن ندارد. پس از رحم ما در واقع دهانه رحم یا سرفیکس را داریم که پس از آن واژن و بعد از آن لابیاها وجود دارد. لابیا ها در واقع اعضای ژنیتال خارجی هستند که تاثیر زیادی روی باردار شدن ندارد. یعنی سایز این لابیا ها تاثیری بر روی بارداری ندارد. ولی نوع زایمانی که بعد از لابیاپلاستی انجام می شود، خیلی از افراد بر این باورند که باید حتما بعد از لابیاپلاستی، زایمان سزارین انجام شود. چنین الزامی وجود ندارد. به این دلیل که در تعداد کمی از افرادی که عمل های تنگی واژن را انجام داده اند، به خاطر آن که فیبروز خاصی را دارند و به دلیل از بین رفتن خاصیت الاستیکی واژن باعث ایجاد فیبروز شده و در هنگام زایمان طبیعی بعدی و یا واژینال، بخش های واژن که فیبروز شده اند، نیز باعث ایجاد پارگی های بعدی شده و ممکن است پارگی تا رکتوم و یا همان انتهای روده و یا مثانه برسد و به این دو عضو آسیب برساند. ولی خوشبختانه لابیا ها جزو واژن حساب نشده و خارج از واژن قرار دارند و جراحی که بر روی لابیا ها انجام می شود، این چنین عوارضی را به دلیل انجام زایمان طبیعی به همراه نخواهد داشت. دارای الاستیسی های مناسب بعد از جراحی هستند و بنابراین هیچ الزامی به این نیست که فردی که لابیاپلاستی انجام داده است، حتما لازم باشد تا بعد از انجام لابیاپلاستی، زایمان سزارین انجام دهد و اندیکاسیون آن که فرد زایمان سزارین شود، به این جراحی بستگی ندارد بلکه به شرایط مادر و جنین دارد.

مزایای جراحی لابیاپلاستی

در وهله اول اولین جراحی، جزو جراحی های زیبایی است که در واقع فردی که از بادی ایمج و یا همان تصویر بدنی خود راضی نیست و همچنین فرد به بیماری مبتلا نیست. همچنین تصور خودشون از بدنشان بسیار نامناسب است و مشکل دارند. این افراد دارای اعتماد به نفس پایین هستند و در برقراری ارتباط با افراد مشکل دارند. این مشکل فقط مختص ناحیه ژنیتال نیست و ممکن است فرد از صورت، بینی و یا فرم بدنشان نیز این حس را به فرد القا نماید. این افراد بعد از این گونه جراحی ها دچار افزایش اعتماد به نفس می شوند و رفتاری که از خود نشان می دهند، بهبود پیدا می کند. با این حال توصیه نمی شود در افرادی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، جراحی لابیاپلاستی انجام شود. اولین مزایای انجام جراحی لابیاپلاستی افزایش اعتماد به نفس فرد می باشد. همچنین انجام جراحی برای افرادی که دارای لابیا ها بزرگی هستند و می خواهند لباس های تنگ و یا خاص بپوشند می توانند به راحتی و با انجام لابیاپلاستی نیز به این هدف خود دست پیدا کنند. همچنین افرادی که در هنگام پوشیدن لباس های خود به دلیل داشتن لابیا های بزرگ دچار مشکل هستند می توانند با انجام جراحی لابیاپلاستی، این مشکل را به راحتی برطرف نمایند.

سایز لابیا ها

سایز لابیا ها دارای ۴ دسته کلی است که شامل دسته اول، دسته دوم، دسته سوم و دسته چهارم می باشد.
در صورتی که سایز لابیا ها به طور متوسط ۴ سانتی متر از حالت عادی بزرگتر باشد و حتی فرد با این عارضه هیچ مشکلی نداشته باشد، کاندید جراحی لابیاپاستی می باشد. این گروه از افراد در دسته چهارم سایز لابیا قرار گرفته است.
در افرادی که در دسته های اول تا سوم قرار دارند با توجه به بررسی جراح و نظر بیمار نیاز است تا جراحی لابیاپلاستی انجام دهند. به طور مثال افرادی که اسب سواری می کند، دوچرخه سواری انجام می دهد و یا فیتنس انجام می دهند، نیاز دارند تا جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند. ولی در افرادی که در دسته ۴ قرار می گیرند، انجام جراحی لابیاپاستی اجباری است.

درمان بیماری های با لابیاپلاستی

بیماری هایی که با لابیاپلاستی درمان می شوند؟
بیماری هایی که با لابیاپلاستی درمان می شوند، شامل بیماری به نام لیکن اسکلروزیست که یک سری چین های ژنیتال توسط این بیماری درگیر می شود. در این بیماری فرد دچار خارش مزمن می شود. گاها فرد احساس می کند که به علت عفونت های قارچی و یا حساسیت های دیگر می باشد و اقدام به درمان این عارضه می نمایند. ولی از این درمان ها فرد پاسخی دریافت نمی کند. در این بیماری پوست فرد نازک شده و برای فرد آزار دهنده است. در این گروه از افراد درمان خاصی را نمی توان پیشنهاد کرد. زیرا این گروه از افراد باید به مدت بسیار طولانی هورمون مصرف نمایند. این درمان هورمونی شامل دارو های استروژنی و کورتونی که معمولا به این نوع از درمان برای بیماری نتیجه مطلوبی را به همراه ندارد. این عارضه در همه رده های سنی مشاهده می شود. حتی ممکن است این بیماری در دخترانی که قبل از سن بلوغ هستند نیز به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری پیش رونده می باشد. زمانی که در این گروه زا افراد لابیا ها تحت جراحی قرار می گیرند، این عارضه درمان می شود.
بیماری های دیگر مانند ویتیلیگو می باشد که در واقع بیشترین قسمت بدن که تحت تاثیر این عارضه قرار می گیرند، لابیا ها هستند. ویتیلیگو و یا همان لک و پیس است. این بیماری باعث سفید شدن کامل پوست می شود و هیچ گونه درمان قطعی ندارد. این گروه از افراد می توانند با انجام جراحی لابیاپلاستی در ناحیه واژینال درمان شوند.
از دیگر بیماری هایی که در ناحیه واژینال رخ می دهد می توان به خال ها و بیماری های مخصوص وولو و پرینه ها اشاره کرد. همچنین می توان دارای خال های عروقی باشد. برای درمان این عارضه ها، لابیاپلاستی بهترین گزینه می باشد.
از جمله بیماری هایی که می توان با لابیاپلاستی درمان کرد هیدرآدنیت چرکی است که متاسفانه این بیماری بسیار گسترده است و انجام لابیاپلاستی کمی از این مشکلات را کاهش می دهد.
وولو داینیا یعنی درد ناحیه وولو است. وولو به قسمت لبه ها و ناحیه های خارجی ژنیتال گفته می شود که این افراد، بدون داشتن هیچ گونه علت و دلیلی دارای درد در ناحیه خاصی را ژنیتال احساس می نمایند. در زمان ایجاد رابطه جنسی ممکن است این درد بیشتر شود. بروز این درد هیچ گونه علتی مانند عفونت ها و ضایعی خاص ندارد. این بیماران دارو ها و مسکن های خاصی را مصرف می کنند تا استرسشان کم شود. این نوع از درمان پاسخ قطعی به فرد نمی دهد. در این شرایط افرادی که دارای درد در ناحیه وولوی شدید هستند، می توانند با انجام جراحی لابیاپلاستی از میزان این درد به طور چشم گیری کاهش می یابد. در این روش درمانی فرد به راحتی میزان کاهش درد به راحتی قابل احساس و تشخیص است.
از مهمترین مواردی که جراحی لابیاپلاستی به عنوان درمان مورد استفاده قرار می گیرد، افرادی هستند که ترنس می باشند و برای انجام تغییر جنسیت نیاز به انجام این جراحی می باشند. این گروه از افراد بعد از کسب مجوز از پزشک قانونی و روانپزشک مربوطه می توان این جراحی را انجام داد.
وستیبول ایزس به برجستگی های سطح دهانه ورودی واژن اطلاق می شود که این برجستگی ها می توانند بر روی سطح خارجی لابیا ها نیز می توانند گسترش پیدا کنند. این برجستگی ها بسیار زیر است که ممکن است که شبیه به زگیل تناسلی باشد. این نوع از برجستگی ها به راحتی توسط متخصص قابل تشخیص است.
فرد دچار خارش می شود و این برجستگی ها با کرم ها و داروها و خوراکی ها قابل درمان نیست. این نوع از برجستگی ها را می توان با کمک لیزر ها سوزاند. با این حال ممکن است با کمک این روش نتوان این برجستگی را برطرف کرد. با انجام جراحی لابیاپلاستی در این گروه از افراد می توان به راحتی از میزان این برجستگی ها کاست و بعد از آن اقدام به انجام جراحی زیبایی واژن نمود.

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *